niedziela, 26 kwietnia 2015

Podróż do Brazylii

Poniżej postaram się opisać na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas naszej podróży do Brazylii.




Sprawy formalne


Wszyscy obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują wiz aby wjechać do Brazylii i zostać tam turystycznie przez okres do 90 dni. W szczególnych przypadkach okres ten można wydłużyć o kolejne 90 dni. Proces ten wykonuje się przy udziale Policji Federalnej. Należy jednak pamiętać, że bez wizy możemy przebywać w Brazylii maksymalnie do 180 dni w roku.

Wybór i zakup lotu

W zależności od tego gdzie planujemy rozpocząć naszą przygodę z Brazylią, zakup biletu może różnić się miejscem docelowym, linią lotniczą i oczywiście ceną. Nie istnieje bezpośrednie połączenie Polski z Brazylią, musimy zatem mieć na uwadze, że lot będzie "z przesiadką". 

W zależności od miejsca wylotu, mamy do wyboru różne linie lotnicze, różne klasy i różne ceny. Jeśli np. wybierzemy Warszawę, to do São Paulo możemy dolecieć wykupując bilet u takich przewoźników jak: KLM, Air France, SwissAir, Alitalia, British Airways, Turkish Airlines, Qatar Airlines, American Airlines, czy Lufthansa. Tak naprawdę pamiętajmy, że lot z takiego kraju jak Niemcy, czy Francja do São Paulo to około 11-12 godzin w samolocie. Biorąc to pod uwagę, lot w klasie ekonomicznej, czy to w Air France czy Alitalia będzie bez większego znaczenia, tak czy inaczej po tak długim czasie w ciasnym fotelu będziemy zmęczeni. Co prawda w oparciach foteli znajduje się centrum rozrywki w postaci monitora przy pomocy którego możemy oglądać filmy, czy wybrać odpowiednią dla nas muzykę do słuchania, jednak nie będziemy mieli polskich napisów do filmów i zostanie nam oglądanie filmów w angielsku lub w innym popularnym języku. 

Moim zdaniem trzeba popatrzeć na taki lot praktycznie. Po pierwsze, odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście warto wybrać np. American Airlines i mieć przesiadkę w Londynie i później w Nowym Jorku? Czy warto wybrać Turkish Arlines i mieć przesiadkę w Istambule? Czy może lepiej wybrać np. Lufthanse, KLM, Air France, Alitalia, czy British Airways, gdzie będziemy mieli tylko jedną przesiadkę i to w miejscach, które można uznać za znajdujące się na trasie Polska - Brazylia? Nawet jeśli nie oszczędzimy przez to pieniędzy, to na pewno oszczędzimy swój czas i zmęczenie.


Podczas swoich podróży do Brazylii, korzystałem z dwóch linii lotniczych, wylatując z Krakowa do São Paulo: Lufthansy i Alitalii. Obie mogę polecić, gdyż nie miałem żadnych problemów z lotami i szczęśliwie dotarłem do celu. Oczywiście podczas lotu do São Paulo, może się zdarzyć, że obsługa posługuje się językiem portugalskim, ale w większości przypadków komunikacja odbywa się w języku angielskim, ewentualnie niemieckim, czy włoskim. Warto zatem znać  przynajmniej podstawy angielskiego.

Odnośnie zakupu biletu, to możemy użyć naszej karty kredytowej i zakupić bilet bezpośrednio u przewoźnika lub skorzystać z firm zajmujących się pośrednictwem w takich transakcjach. Zaleta z kupowania za pomocą karty kredytowej jest taka, że możemy np. wybrać dla siebie dogodne miejsce w samolocie. Jednak jeżeli nie posiadamy karty kredytowej, bez problemu możemy zabukować bilet przy pomocy pośredników, przelewając im na konto pieniądze za bilet (w złotówkach) + prowizję (ok 100 zł). Pośrednik ten prześle nam bilet elektroniczny i będzie na bierząco informował o wszystkich zmianach odnośnie godzin lotu czy zmian stanowisk do odlotu.
Jeżeli chcemy szybko i sprawnie przebyć podróż, to najlepszym wyjściem może okazać się wybór Lufthansy z przesiadką w Monachium. Przemawiają za tym dwa fakty. Po pierwsze Lufthansa do Brazylii lata codziennie. Po drugie, o ile zabukujemy bilet odpowiednio wcześnie, możemy skrócić oczekiwanie na kolejny lot do 2 godzin, czy nawet 1,5 godziny, co jest wystarczające na przesiadkę. Jeśli chodzi o Monachium,  jest to lotnisko mniejsze niż we Frankfurcie i bardzo dobrze oznaczone, czyli po prostu łatwiejsze do przesiadki. Gdy ja przesiadałem się z mojego lotu, mierząc czas od wyjścia z samolotu do odnalezienia bramki z której miałem wylot do São Paulo, minęło dosłownie 20 minut!

Przed lądowaniem w Brazylii personel pokładowy będzie rozdawał karty z brazylijskiej policji imigracyjnej, które będziemy musieli wypełnić i okazać na lotnisku wraz z paszportem, zarówno podczas wjazdu jak i wyjazdu z Brazylii. Są tam informacje zawierające m,in. nasze imię i nazwisko, informacje skąd i dokąd lecimy, naszą narodowość, numer lotu i cel podróży.

Organizacja na miejscu

Od momentu wyjścia z terminalu lotniska, może nas czekać niemiła niespodzianka. Brazylijczycy bardzo słabo mówią w języku angielskim i jeżeli nie znamy choćby podstaw języka portugalskiego lub hiszpańskiego, będziemy mieli problemy z komunikacją.
W Brazylii jest dość dobrze rozwinięty transport samochodowy, z lotnisk za pomocą autobusów możemy dotrzeć do większości miast w okolicy. Kolej natomiast praktycznie nie istnieje.
Polskie prawo jazdy jest ważne w Brazylii przez okres do 180 dni, więc można również zastanowić się, czy dobrym wyjściem nie byłoby wypożyczyć samochód. Za wynajęcie najtańszego samochodu na tydzień zapłacimy od 40 reali brazylijskich za dzień, czyli od 280 reali za 7 dni.  
Jeżeli będziemy chcieli zwiedzić miejsca oddalone od siebie, musimy pamiętać, że Brazylia to nie Polska. Odległości są ogromne. Przykładowo, lot z Warszawy do Madrytu zajmuje ok. 3 godzin, czyli tyle samo co lot z Recife do Kurytyby! Warto więc zwrócić uwagę na loty wewnątrz Brazylii. Na brazylijskim rynku działa kilku przewoźników, wśród których najpopularniejsi, to TAM, GOL i Azul.

Jeśli chodzi o pieniądze, to ze względu na to, że real brazylijski nie jest zbyt popularny w Polsce, a euro nie jest wartościowe w Brazylii, najlepiej wymienić w Polsce złotówki na dolary a w Brazylii - dolary na reale.
Muszę jednak dodać jedną praktyczną uwagę. W Brazylii często będziemy zmuszeni okazywać nasz paszport oraz składać nasz podpis. Przykładowo, jeżeli będziemy chcieli wymienić pieniądze, obsługa "kantoru" będzie wymagała od nas okazania naszego paszportu, oraz będziemy musieli złożyć podpis. We wszystkich przejazdach międzymiastowych, po zakupie biletu, będziemy musieli wypełnić nasze dane i okazać to kierowcy przed wejściem do autobusu, wraz z dokumentem tożsamości, ewentualnie przy zakupie biletu w kasie, pracownik poprosi nas o dokument tożsamości i sam wypełni bilet.

Odnoście cen benzyny, to za benzynę 98 obecnie będziemy musieli zapłacić ok. 3,3 - 4 reale za litr (ok 4,3 - 5,2 zł), w zależności od miejsca. Należy jednak pamiętać, że oprócz benzyny, większość pojazdów w Brazylii porusza się na etanolu, co dość znacznie obniży koszty przejazdów.

Ubezpieczenie, szczepienia

Jeśli chodzi o ubezpieczenie podróży, to nie jest ono wymagane, jednak myślę że warto przynajmniej sprawdzić jakie są jego ceny.
Warto również zwrócić uwagę, czy ubezpieczyciel ma swoje oddziały w Brazylii.
Należy pamiętać, że nie jest to Europa i nie jest to Ameryka Północna, zatem zapłacimy więcej, lecz wciąż nie są to duże koszty. Jeśli wybieramy się np. na dwa tygodnie do Brazylii, to ubezpieczenie podstawowe nie będzie przekraczało 150 zł za osobę.
Jeśli chodzi o szczepienia, w praktyce nie są one wymagane. Jedynie jeżeli wybieramy się do innego kraju Ameryki Południowej, a Brazylia będzie tylko naszym krajem tranzytowym, to w przypadku powrotu do Brazylii z takich krajów jak: Kolumbia, Boliwia, Ekwador, Peru czy Wenezuela, możemy być poproszeni o okazanie ważnego szczepienia przeciw żółtej febrze. Jeżeli zamierzamy odwiedzić takie rejony Brazylii jak: Acre, Amazonas, Amapá, Distrito Federal, Goiás, Maranhão, Mato Grosso do Sul, Pará, Rondônia, Roraima czy Tocantins, to według zaleceń brazylijskich powinniśmy się zaszczepić przeciw żółtej febrze. Jeśli natomiast wybieramy się do São Paulo, Rio de Janeiro lub na południe Brazylii, to według mnie nie powinniśmy w ogóle się szczepić. Nie ma tu żadnych chorób, przed którymi szczepionki mogłyby nas ochronić. Od czasu do czasu zdarzają się małe epidemie Dengi, ale nie istnieje na nie szczepionka więc myślę, że zamiast szczepienia lepiej wykupić jakiś pakiet ubezpieczenia.

Przydatne linki:
  •  Przepisy dotyczące turystów: 
http://www.dpf.gov.br/servicos/estrangeiro/prorrogacao-de-prazo-de-estada-de-turista-e-viajante-a-negocios-temporario-ii-1/prorrogacao-de-prazo-de-estada-de-turista-e-viajante-a-negocios-temporario-ii
  • Link do wzoru karty wjazdu i wyjazdu z Brazylii:
http://www.dpf.gov.br/servicos/estrangeiro/cartao-de-entrada-e-saida/FORMULARIO-ENTRADA-SAIDA-Padrao-Confederacoes.pdf
  • Informacje dotyczące praw jazdy wydanych w krajach innych niż Brazylia (pkt 3):
http://www.detran.sp.gov.br/wps/portal/portaldetran/cidadao/oquefazerquando/e7777fec-0765-4163-a148-dfeb6f94478e/!ut/p/b1/vY_dboJAEEafxRdgZtlld7lcrLIi2PCzVfaGUG0sVLRpjFievtT01vSm6UzyJZOcLycDFkpBCOM-Fy5swB7rS7Ovz83pWB--b8sr6mHuB0ShDPQMFXuMNOFzVy4ZrKEMxrA3bhoqzUSMKOPQw4XSJvNTSjFlPwDeGYVQjoC4a8oFFLBBVuXt5_tieBuyFnsSsCWSMNspmgyGYJEOq5aa7GHWX3aHuDBRnGB-TYotO5vq6aozY9RQvcbz_WTyi9Bl_y3kfy6MwDbPndNvOwed8SMmJKOepJL4HNZTWOlT9wKd_eCZJLelY-0LW6uvXQ!!/dl4/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/
  • Przykładowa strona internetowa wypożyczalni samochodów: 
https://www.localiza.com/brasil/en-us
  •  Strona internetowa ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brazylii: 
http://www.brasilia.msz.gov.pl/pl/
  •  Informacje na temat szczepień: 
https://www.itaipu.gov.br/turismo/estrangeiros



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz