poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Owoce brazylijskie cz.1 - Maracujá

Cześć wszystkim!

Brazylia jest krajem posiadającym w swoich uprawach praktycznie wszystkie możliwe owoce, łącznie z tymi które uważamy za typowo polskie, jak np. jabłka czy truskawki. Dzisiaj rozpoczynam cykl opisujący owoce specyficzne dla tego kraju, a zacznę od jednego z najczęściej spotykanych o nazwie "Maracujá".



Maracujá – (czytaj: marakuża) – nazwa wywodząca się od brazylijskiego plemienia Indian Tupi. 

W języku tupi nazwa „mara kuya” oznacza „pokarm w misce”. Polskie nazwy to „Męczennica jadalna” oraz po prostu „Marakuja”.

Owoc spotykany jest w strefach klimatycznych równikowych i zwrotnikowych obu Ameryk a jego największym producentem i konsumentem jest Brazylia. Spotyka się odmiany w kształcie kuli lub jaja oraz w kolorach żółtym lub fioletowym. Maracuja wykorzystywana jest do produkcji soków, musów, pulp, jogurtów, lodów, oraz kosmetyków (zawierających olej z marakui). 
Nazwa drzewa z którego zrywane są owoce nazywa się „Maracujazeiro”.


Brazylijska Maracujá


Wartości odżywcze – marakuja bogata jest w przeciwutleniacze oraz włókna poprawiające trawienie, jeden owoc posiada około 50% zalecanej dziennej dawki witaminy C. Maracuja bogata jest również w witaminę A i flawonoidy.


Działanie zdrowotne – chroni przed rakiem, obniża ciśnienie krwi, obniża poziom sodu w organizmie, zapobiegając takim chorobom jak zawał mięśnia sercowego czy udar. W związku z zawartością witamin A i C oraz flawonoidów, marakuja zapobiega również chorobom oczu. Zawartość błonnika obniża poziom „złego” choresteloru (LDL) i podwyższa poziom „dobrego” choresteloru (HDL).



Owoce marakui mają kleistą konsystencję, zawierają dużo małych pestek i zjadane są na surowo, z pestkami lub bez. W Brazylii owoce te dodaje się również do drinków, np Caipirinha de maracujá (na zdjęciu poniżej).


Brazylijski drink - Caipirinha de Maracujá
Cena:

W supermarketach cena jednej sztuki to około R$ 3.0 - 3.5 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz