niedziela, 3 maja 2015

Piłka nożna w Brazylii cz. 1 - Historia / Znaczenie

Cześć!


Piłka nożna to obecnie najbardziej popularny i najczęściej uprawiany sport na świecie. Poniżej odpowiem na pytanie jaką rolę spełnia on w Brazylii uznawanej za ojczyznę futbolu.


Reprezentacja Brazylii w Piłce Nożnej na Mistrzostwach Świata w 2002 roku*


Historia:

Pierwsze gry z użyciem piłki rozwijały się w różnych krajach i każdy z nich miał inne reguły gry. Znane są zapiski o tym iż około 2300 lat temu grano w piłkę na terenie dzisiejszych Chin. Podobne gry mieli starożytni Grecy i Rzymianie a nawet ludy zamieszkujące w prekolumbijskiej Ameryce.
Zmiana nastąpiła w Wielkiej Brytanii, gdzie w XIX wieku zaczęto wprowadzać  do gry pierwsze regulacje. Uważa się, że pierwsze reguły gry w piłkę nożną spisano w 1848 roku w Cambridge. Od tego czasu wprowadzano jeszcze wiele zmian ale można uznać, że piłka nożna znana obecnie istnieje od 1886 roku, kiedy to powołano Międzynarodową Radę Piłkarską (International Football Association Board – IFAB).
Anglicy, którzy podróżowali po całym świecie rozpowszechniali również grę w piłkę nożna. Fakt ten wraz z prostymi zasadami gry sprawiły, że futbol szybko zaczął się rozwijać w wielu krajach poza Wielką Brytanią.

Historia piłki nożnej w Brazylii:

Pierwsze informacje o piłce nożnej pojawiły się w Brazylii za sprawą marynarzy angielskich, francuskich i holenderskich  w połowie XIX wieku. Z powodu braku odpowiednich miejsc, marynarze ci grali na brazylijskich plażach, interesując tym samym gospodarzy. Brazylijczycy nie mogli jednak sami grać, gdyż marynarze zabierali ze sobą piłki, gdy musieli wyruszać w kolejne rejsy. Przełom nastąpił za sprawą Charlesa Millera – Brazylijczyka angielskiego pochodzenia, który w 1884 roku został wysłany do prywatnej szkoły w Southampton, w Anglii. Po powrocie dziesięć lat później,  w 1894 roku przywiózł on ze sobą dwie piłki nożne oraz odpowiednie ubrania (buty i skarpetki piłkarskie). Od tego wydarzenia zaczęła się era piłki nożnej w Brazylii, a sam Charles Miller uznawany jest za ojca brazylijskiego futbolu.
Pierwszym znaczącym klubem brazylijskiej piłki nożnej, istniejącym do dziś jest klub C.R Flamengo z Rio de Janeiro, założony w 1895 roku, czyli zaledwie w rok po przywiezieniu pierwszych piłek przez Millera.
Pierwsze sukcesy reprezentacji Brazylii przyszły wraz z rokiem 1938, gdy wywalczyła ona trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, rozgrywanych we Francji. To właśnie na tych mistrzostwach debiutowała polska kadra, która przegrała mecz z Brazylią 5:6. W tym czasie w Brazylii grał Leônidas da Silva, którego nazywano „Człowiek-guma” lub „Czarny diament”. To właśnie on jest piłkarzem, który zapoczątkował strzał z przewrotki. Po wspomnianych mistrzostwach został on uhonorowany Złotą Piłką dla najlepszego piłkarza mistrzostw.
Niedługo później nastała era Pelé, który zadebiutował jako zaledwie 17 latek na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, rozgrywanych w Szewcji. Dzięki sześciu golom Pelé, Brazylia po raz pierwszy w historii zdobyła mistrzostwo świata.

Edson Arantes do Nascimento - "Pelé" **


Popularność futbolu w Brazylii:



Statystyki nie pozostawiają złudzeń:

  • Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1938 rok – Brazylia zajmuje 3 miejsce
  • Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1950 rok – Brazylia zajmuje 2 miejsce
  • Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1958 rok – Brazylia zajmuje 1 miejsce

Takie sukcesy oraz posiadanie fenomenalnego Pelé, skazały Brazylijczyków na pokochanie futbolu. Od tego czasu Reprezentacja Brazylii w Piłce Nożnej stała się najbardziej utytułowaną na świecie, z dorobkiem 5 tytułów mistrzów świata i wylęgarnią światowej sławy piłkarzy.

Znaczenie futbolu w kraju kawy:

Różnice klasowe w Brazylii są bardzo widoczne, nie wszyscy mają równy start w życiu. Dobrze płatne zawody, jak prawnicy, lekarze, czy inżynierzy, stają się niedostępne dla większości młodych osób. Poza tym bardzo słaba edukacja pogłębia ten stan. Młodzi Brazylijczycy, mieszkający w biednych dzielnicach miast, często widzą swoją przyszłość dwojako:


  • albo już jako dzieci wejdą w konflikty z prawem i zaczną zarabiać na przestępstwach
  • albo zaczną grać w piłkę nożną z nadzieją na profesjonalną karierę



Gwiazdy brazylijskiej piłki nożnej mają sławę i pieniądze, czyli to o czym marzy każdy młody brazylijski chłopak. W brazylijskiej telewizji nie ma dnia bez informacji o piłce nożnej. Można zaryzykować stwierdzenie, że Brazylijczycy żyją piłką nożną. W sklepach można kupić słodycze, piwo a nawet sosy pomidorowe z logo naszej ulubionej drużyny. Wszystko to kształtuje nastawienie społeczeństwa na ten rodzaj sportu.

Zacząć grać w piłkę nożną może każdy, wystarczy jedynie piłka. Nie istnieje podział na biednych, bogatych, białych, czy czarnych, liczy się tylko talent. Piłkarze są dla młodych Brazylijczyków bohaterami i dlatego często na plażach, czy ulicach można spotkać młodych chłopców kopiących piłkę. Obecnie w całej Brazylii działa mnóstwo szkółek piłkarskich zarówno bezpłatnych jak i płatnych – należących do profesjonalnych klubów piłkarskich.

Brazylijczycy grający w piłkę na plaży w Santos


Obecny stan piłki nożnej w Brazylii:

Obecnie kadra brazylijska przeżywa największy kryzys od lat. Mimo zawodników grających na co dzień w najlepszych europejskich klubach, Brazylia nie jest w stanie rywalizować z najlepszymi reprezentacjami na świecie. Osobiście uważam, że problemy mogą być trzy:

  • Po pierwsze wybór słabych szkoleniowców – trenerem, który prowadził Reprezentację Brazylii na Mistrzostwach Świata w ubiegłym roku, był Luiz Felipe Scolari. Człowiek ten jako piłkarz był zaledwie przeciętny, grając w brazylijskich klubach 2 - go i 3 - cio ligowych. Jako trenerowi szło mu co prawda lepiej, ale jedynie z klubami brazylijskimi, rywalizującymi co najwyżej na obszarze Ameryki Południowej. Jego największym sukcesem było zdobycie tytułu mistrzostw świata z reprezentacją Brazylii w 2002 roku. Można jednak podejrzewać, że reprezentacja mogła zdobyć ten tytuł nawet bez Scolariego, wystarczy spojrzeć na skład, nazywany tutaj „Nieśmiertelnym Składem” (Lúcio, Edmílson, Cafú, Ronaldinho, Ronaldo, Rivaldo, Kaká, Roberto Carlos, Dida). Niestety po żałosnym meczu Brazylia – Niemcy przegranym aż 7:1, Filipão, jak nazywaj go Brazylijczycy, musiał podać się do dymisji i dzisiaj jest trenerem jednego z klubów brazylijskich.


  • Po drugie telewizja – brazylijscy piłkarze coraz mniej kojarzeni są z grą, a coraz częściej występują jako gwiazdy w telewizji. Obecnie piłkarze to celebryci, a to co działo się przed ostatnim mundialem, tutaj w Brazylii mogło przyprawiać o mdłości. Niestety sponsorzy używali wszystkich niemal piłkarzy, wraz ze Scolarim do reklam i występów telewizyjnych. Było to sztuczne i nastawione na zyski producentów sponsorujących brazylijską drużynę, na pewno nie pomagało to piłkarzom w grze.


  • Po trzecie europejski styl gry – Brazylia powoli traci swój specyficzny styl gry na rzecz stylu europejskiego. Jest to zmiana na gorsze, wystarczy popatrzeć na teatralne upadki i grę aktorską większości europejskich piłkarzy, by przekonać się, że coraz mniej ma to wspólnego z piłką nożną. Zaskakująco dobre zaprezentowanie się drużyn południowo-amerykańskich mogło być wynikiem tego, że drużyny te grały starą, twardą piłkę nożną, bez przewracania się co chwilę z byle powodu, by tylko wymuszać rzuty wolne.  


Obecnie trenerem brazylijskiej reprezentacji jest jeden z byłych już trenerów Canarinhios – Dunga. Osobiście nie jestem niestety przekonany do tego wyboru. Myślę, że ciągle reprezentacja Brazylii będzie miała problemy by dorównać najlepszym. Obym się mylił...

Ciekawostki:

  • Napisy na koszulkach Reprezentacji Brazylii najczęściej nie mają nic wspólnego z nazwiskami zawodników, są to ich pseudonimy lub imiona


  • Słynne żółte koszulki zaczęły obowiązywać dopiero od 1950 roku, kiedy to Brazylia przegrała u siebie na stadionie Maracanã z reprezentacją Urugwaju 2:1. Po tym blamażu rozpisano plebiscyt na zastąpienie obowiązujących białych koszulek z niebieskimi wstawkami na kołnierzu i rękawach. Wygrał projekt żółtych koszulek, niebieskich spodenek i białych skarpet, a słynne określenie Canarinhos zapoczątkował jeden z dziennikarzy radiowych, który porównał piłkarzy do „kanarków”.


  • Dla reprezentacji Brazylii „świętą wojną” są zawsze spotkania z reprezentacją Argentyny. Jest to wynikiem dawnej rywalizacji między Brazylijczykami i Argentyńczykami o uznanie Pelé lub Maradony za najlepszego piłkarza na świecie.  


  • Pelé mimo sławy, nie zmienił swojego brazylijskiego klubu Santos F.C., w którym grał przez 18 lat. Jedynie w ostatnich dwóch latach swojej kariery piłkarskiej zagrał w klubie New York Cosmos.



  • Były reprezentant Brazylii – Romário od 2010 roku realizuje się w polityce, skojarzony z partią socjalistyczną PSB. 


* zdjęcie pobrano ze strony:

** zdjęcie pobrano ze strony:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz