środa, 6 maja 2015

Owoce brazylijskie cz. 3 - Tamarindo

Cześć!


Dzisiaj przedstawię wam kolejny bardzo popularny owoc w Brazylii, jednak już nie tyle ze względu na smak ale ze względu na swoje znakomite właściwości prozdrowotne. 



Brazylijskie Tamarindo
Tamarindo lub tamarino – jest owocem pochodzącym z Afryki równikowej i Indii. Arabowie nazywali go „Tamar al-Hindi”. W polskim tłumaczeniu drzewo które wydaje owoce tamarindo nazywane jest „tamaryndowiec indyjski”. Przed laty drzewo i jego owoce były źle kojarzone, jako drzewo zła, gdyż z jego drewna produkowano wyjątkowo wytrzymałą broń. Same drzewa mogą osiągać 25 metrów wysokości a warunki do ich rozwoju spełnia jedynie klimat tropikalny.

Owoc tamaryndowca pokryty jest z zewnątrz twardą i kruchą skorupką, wewnątrz natomiast znajdują się czerwonawe włókna pulpy z wysoką zawartością kwasu winowego. Dojrzewanie owocu trwa około 245 dni.

Wartości odżywcze:

  • Duża zawartość witamin C, B, E, 

  • Duża zawartość wapnia, żelaza, fosforu, potasu, manganu i błonnika, 

  • Dodatkowo owoc zawiera również szereg związków organicznych tworzących z niego silnego przeciwutleniacza i środka przeciwzapalnego


Działanie prozdrowotne:

  • Układ pokarmowy – tamarindo zawiera dużo błonnika i włókien, ułatwiających trawienie. W przypadku zaparć owoc może służyć jako naturalny środek przeczyszczający. Z drugiej strony włókna, które zawiera, pomagają w przypadkach przewlekłej biegunki.

  • Układ sercowo-naczyniowy – zjadanie owocu pomaga obniżyć ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Zawartość potasu nie tylko obniża ciśnienie ale rozszerza naczynia krwionośne.

  • Układ nerwowy – tamarindo zawiera duże ilości witaminy B1, czyli Tiaminy – odpowiedzialnej np. za szybsze gojenie ran czy uśmierzanie bólu. Niedobór tej witaminy zaburza czynności centralnego układu nerwowego, prowadząc do osłabienia, problemów z koncentracją i pamięcią oraz ciągłego uczucia zmęczenia

  • Regulacja wagi ciała – owoc znany jest z tłumienia apetytu i wzrostu serotoniny. Dodatkowo jest naturalnym źródłem kwasu hydroksycytrynowego (HCA) przyspieszającego metabolizm.


Tamarindo jest dobrym źródłem żelaza, które pomaga w dotlenieniu całego organizmu oraz w walce z anemią. Dzięki swoim właściwościom zalecany jest również dla diabetyków. Badania wykazały, że owoc jest pomocny w czasie stanów zapalnych organizmu, do leczenia chorób skórnych, wzmocnienia ogólnej odporności organizmu oraz jako ochrona dzieci przed robakami pasożytniczymi.

Zastosowanie:

Owoc stosowany jest do wytwarzania napojów, lodów, past, likierów, dżemów oraz jako przyprawa. Nasiona tamaryndowca stosuje się również jako stabilizatory przetworzonej żywności.

Ze względu na swoje występowanie owoc jest często spożywany w północnym rejonie Brazylii.

Cena:

Na targach owocowo-warzywnych w okolicach São Paulo można kupić pudełko owoców za około R$ 7.00.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz