wtorek, 12 maja 2015

Miasta Brazylii cz. 3 - Brasília

Cześć!


Brasília to obecna stolica Brazylii. Futurystyczne miasto zostało wybudowane na zupełnym pustkowiu w rekordowym czasie. Dlaczego wydano fortunę na takie przedsięwzięcie? Zapraszam do przeczytania poniższego tekstu.


Congresso Nacional do Brasil - Kongres Narodowy
W 1823 roku, jedna z najważniejszych postaci w historii Brazylii, Jose Bonifacio de Andre e Silva zaproponował by przenieść aktualną stolicę z Rio de Janeiro w głąb kraju. Na taką decyzję ogromny wpływ miały dążenia do niepodległości narodu brazylijskiego spod panowania Portugalii, w wyniku których niespełna rok wcześniej, 7 sierpnia 1822 roku Brazylia uzyskała niepodległość.  Do tej pory stolicami były Salvador a później Rio de Janeiro, czyli miasta portowe leżące u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Przeniesienie stolicy miało przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo w razie ataku od strony oceanu na nowo powstałe władze państwa. Plan zaakceptowano i zaczęto poszukiwać odpowiedniego miejsca w którym można by ustalić nową stolicę kraju. W 1892 roku grupa naukowców, wśród których wchodzili m.in. astronom, geolodzy i botanicy, rozpoczęli badania topografii, klimatu, geologii, flory i fauny. Wynikiem ich badań było wyznaczenie obszaru w formie kwadratu, leżącego na płaskowyżu rozciągającym się na stany Goias, Minas Gerais, Tocantins, Mato Grosso i Mato Grosso do Sul, nazwanego Planalto Central. Teren ten stał się znany jako Quadrilátero Cruls i został zaprezentowany rządowi w 1894 roku.

W 1955 roku na wcześniej wyznaczonym obszarze, zamknięto rejon o wielkości 50 000 km kwadratowych, gdzie obecnie znajduje się Dystrykt Federalny. Budowa nowej stolicy rozpoczęła się w kwietniu 1956 roku na polecenie prezydenta Juscelino Kubitscheka de Oliveira. Wprowadzono również przetarg publiczny na pilotażowy plan budowy.

Projekt zagospodarowania miejskiego wygrał Lucio Costa, który zaproponował aby miasto zbudowane było na znak krzyża, czyli oparte na dwóch osiach przecinających się pod kątem prostym. Jedna z tych osi miała prowadzić do obszarów mieszkaniowych i miała być lekko nachylona. Nachylenie to miało sprawiać wrażenie bardziej lecącego ptaka lub samolotu niż krzyża. 

Plan miasta


Otwarcie miasta nastąpiło 21 kwietnia 1960 roku, czyli zaledwie 4 lata od zatwierdzenia projektu.
W dniu 7 grudnia 1987 roku Brasilia została wpisana na listę UNESCO, jako jedyne dzieło architektury mające mniej niż 100 lat.


Główne zabytki:

  • Supremo Tribunal Federal - Federalny Sąd Najwyższy



  • Pałac Itamaraty - Siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych Brazylii



  • Pałac Sprawiedliwości - Siedziba Ministerstwa Sprawiedliwości



  • Katedra Matki Bożej z Aparecidy w Brasilii



  • Muzeum Narodowe im. Honestino Guimaraesa




  • Biblioteka Narodowa w Brasilii



Ciekawostki:

  • Obecnie prezydentem Federalnego Sądu Najwyższego jest Ricardo Lewandowski mający polskie korzenie.
  • Miasto posiada ponad 2 mln 850 tys mieszkańców.
  • W mieście znajduje się 124 ambasady obcych państw.
  • Osoby które pochodzą z Dystryktu Federalnego nazywane są Candango.
  • Rok po otwarciu, miasto odwiedził Jurij Gagarin, który stwierdził: „Mam wrażenie, że wylądowałem na innej planecie, nie na Ziemi...”
  • Obecnie miasto jest czwartym najbardziej zaludnionym miastem Brazylii, zaraz po São Paulo, Rio de Janeiro i Salvadorze.
  • Trudno znaleźć oficjalne dane na temat kosztów budowy tego miasta, jednak nieoficjalnie można spotkać kwoty ok 20 mld dolarów, dla porównania tzw. dług PRL wynosił w 1970 roku 1,1 mld dolarów.

Więcej zdjęć na moim kanale na YouTube:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz